ماجرای پلمپ کانون وکلای دادگستری مرکز و نگاهی به واکنش ها در خبرگزاریها


http://media.isna.ir/content/45-1.jpg/6

ماجرای پلمپ کانون وکلای دادگستری مرکز و نگاهی به واکنش ها در خبرگزاریها

مندنی‌پور تاکید کرد:
اتحادیه وکلا به صورت قانونی در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده است


رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تاکید کرد که اتحادیه وکلا به صورت قانونی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

علی مندنی‌پور صبح امروز جمعه با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مجتمع پیامبر اعظم، در جمع داوطلبان آزمون وکالت سال 91 در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ ثبت غیرقانونی اتحادیه وکلا اظهار کرد: استدلال حقوقی ما این است که اتحادیه وکلا نمایندگی انجام امور کانون‌ها در زمینه‌های اجرایی مانند برگزاری همایش‌ها و آزمون‌ها و ... را برعهده دارند و از آنجایی که کانون وکلای دادگستری مستقل است و همان‌طور که نظام جمهوری اسلامی استقلال وکیل را به رسمیت شناخته است لذا اتحادیه وکلا به عنوان نماینده عمل می‌کند و به‌طور قانونی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

وی افزود: پرونده‌ای در رابطه با ثبت غیرقانونی اتحادیه در شعبه‌ی دوم دادسرای خارک مطرح شده است که بنده دقیقا از آن اطلاعی ندارم، ولی گویا شاکی این پرونده فردی به اسم محسن شادمان از مردودی‌های آزمون وکالت سال گذشته است.

مندنی‌پور با بیان این‌که «دستور پلمب اتحادیه‌ وکلا در حال حاضر رفع و منتفی شده است» تصریح کرد: ما به عنوان وکیل و حتی یک شهروند عادی حق داریم مر قانون رعایت شود و اگر فردی شکایت کرده و یک شاکی خصوصی از مجموعه حقوقی است، لذا بحث کیفری ندارد و شکایت از نهاد حقوقی که یک شخصیت حقوقی دارد نمی‌تواند در امر کیفری قابل قبول باشد و باید در این پرونده آیین دادرسی کیفری رعایت شود.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تصریح کرد: بنده از طریق رونوشتی که در رابطه با پرونده موجود به سازمان سنجش ارسال شده بود به این سازمان مراجعه کردم، در آنجا مطرح شده بود که آزمون امسال برگزار نشود، ولی خود سازمان سنجش از برگزاری آزمون وکالت امسال حمایت کرد و از سوی سازمان‌های امنیتی و قضایی برگزاری این آزمون بررسی شد و نهایتا تصمیم بر این شد که آزمون امسال در موعد مقرر برگزار شود.

مندنی‌پور درباره‌ی این‌که آیا از رسانه‌ای که خبر پلمب اتحادیه وکلا را منتشر کرده بود، شکایت خواهند کرد، گفت: ما قطعا این موضوع را بررسی خواهیم کرد و دوست داریم رسانه‌ها حریم و چارچوب خود را حفظ کنند. در واقع رسانه باید به وضعیت و شرایط موجود برای خبررسانی توجه کند و باید اطمینانی که در بین آحاد جامعه برای رسانه‌ها است رعایت شود.

وی درباره‌ی کیفیت برگزاری آزمون وکالت امسال نیز گفت: ما سعی کردیم سوالاتی را انتخاب کنیم که از سوی اساتید صاحب‌نظر و شناخته‌شده کشور طراحی شده باشد.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در پایان تصریح کرد: در سوالات آزمون وکالت امسال، سوالات اختلافی وجود نداشت و سوالات براساس چارچوب قانونی و به صورت تستی بود.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز:
شکایت محسن شادمان از کانون مرکز، بی‌مورد است


نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز معتقد است که شکایت محسن شادمان از کانون وکلای دادگستری مرکز یک شکایت بی‌مورد است. او هم چنین تاکید کرد که از رسانه‌ای که خبر کذب پلمب کانون وکلا را منتشر کرده، شکایت خواهیم کرد.

شاپور منوچهری صبح امروز جمعه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مجتمع پیامبر اعظم با حضور در جمع داوطلبان آزمون وکالت سال 91 در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ثبت غیرقانونی اتحادیه وکلا اظهار کرد: اساسا باید جرمی واقع شود تا به واسطه ارتکاب جرم کسی یا نهادی تحت تعقیب قرار گیرد، ولی در این مورد اتحادیه وکلا جرمی مرتکب نشده و عمل خلاف قانونی را انجام نداده است.

وی تصریح کرد: طبق قانون اساسی احزاب، گروه‌ها و NGO‌ها نیاز به ثبت ندارند و آزاد هستند و اگر حزبی براساس ماده 10 قانون احزاب در وزارت کشور به ثبت می‌رسد، برای این است که از یک‌سری امتیازات برخوردار باشد، لذا اگر قانون اساسی رعایت شود همه احزاب آزاد هستند و اتحادیه وکلا نیازی به ثبت در وزارت کشور ندارد، زیرا اتحادیه وکلا مانند هر شخصیت حقوقی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و این عمل، عمل خلاف قانون نبوده است.

منوچهری درباره‌ی شکایت محسن شادمان یکی از مردودی‌های آزمون وکالت سال گذشته از کانون وکلای دادگستری مرکز نیز گفت: هر کسی می‌تواند علیه اشخاص دیگر شکایت کند، ولی شکایت نیاز به دلیل دارد و آقای شادمان جزو مردودین آزمون وکالت سال گذشته بودند که دوست داشت کانون وکلا وی را قبول کند که ادعای وی یک ادعای بی‌موردی است و شکایت وی ارتباطی به اتحادیه وکلا ندارد، ولی متاسفانه شکایت وی زمینه‌ای را فراهم کرده است که موضوع ثبت غیرقانونی اتحادیه مطرح شود.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره‌ی این‌که آیا از رسانه‌ای که خبر پلمب کانون وکلا را منتشر کرده است، شکایت می‌کنند یا خیر؟ اظهار کرد: ما حتما از این رسانه شکایت خواهیم کرد و طبق قانون مطبوعات این رسانه موظف است تکذیبیه خبر را بر روی خروجی سایت خود قرار دهد، ولی اگر این رسانه به اشتباه خود پی برد ما در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز این موضوع را هم بررسی خواهیم کرد، چراکه کانون وکلای دادگستری مرکز در حال خدمت به آحاد مردم و هم‌چنین خدمت به قوه قضاییه در جهت دادرسی عادلانه است.

منوچهری درباره کیفیت برگزاری آزمون وکالت امسال با بیان این‌که «آزمون امسال به نحو خوبی برگزار شد» گفت: معترضان آزمون وکالت سال گذشته بیشترین اعتراض‌شان نسبت به دو مرحله‌ای بودن آزمون وکالت بود. در واقع با توجه به تعداد شرکت‌کنندگان و این‌که برگزاری آزمون تشریحی نیاز به صرف وقت و دقت زیادی دارد، لذا هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در این دوره تصمیم گرفت که آزمون امسال به صورت تستی و یک مرحله‌ای برگزار شود و آمارها هم نشان می‌دهد آزمون یک مرحله‌ای نتیجه‌ی مثبتی را داشته است.

 


ارایه ۵ دادخواست علیه کانون وکلای دادگستری مرکز در مجتمع شهیدبهشتی


نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز از 5 دادخواستی که علیه کانون وکلای دادگستری مرکز در مجتمع قضایی شهید بهشتی مطرح شده است، خبر داد و پذیرش کانون وکلای دادگستری مرکز برای جذب وکیل را هزار نفر عنوان کرد.

مهدی شهلا صبح امروز جمعه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز مجتمع پیامبر اعظم با حضور در جمع داوطلبان آزمون وکالت سال 91 در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «کانون وکلای دادگستری مرکز طبق قانون به وجود آمده است» گفت: زمانی که یک نهادی براساس قانون به وجود می‌آید دیگر نیازی به ثبت در هیچ جایی ندارد، لذا کانون وکلای دادگستری مرکز طبق قانون سال 1331 به وجود آمده است و قانون دیگری هم بعد از انقلاب اسلامی در سال 1376 تحت عنوان قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری به قانون قبلی اضافه شد که می‌توان گفت کانون‌های دادگستری به صورت قانونی به ثبت رسیده‌اند.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: کانون‌ها برای ایجاد وحدت رویه بین خود سازمانی را به نام «اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران» به وجود آوردند که اتحادیه وکلا مسوول ایجاد وحدت رویه و هماهنگی بین کانون‌ها است. مانند برگزاری آزمون وکالت که اتحادیه وکلا هماهنگی برگزاری این آزمون‌ها را در سراسر کشور برعهده دارد.

شهلا با اشاره به این‌که «اتحادیه وکلا یک موسسه غیرانتفاعی است» ادامه داد: اتحادیه وکلا تحت موسسه‌ی غیرانتفاعی به ثبت رسیده است و سال‌های گذشته این موسسه غیرانتفاعی در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسیده است و از آن سال به بعد اتحادیه وکلا به صورت قانونی کار خود را ادامه داده است.

وی درباره‌ی ثبت غیرقانونی اتحادیه وکلا اظهار کرد: تا آنجا که بنده اطلاع دارم، ادعا شده که اتحادیه وکلا به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند و شنیده شده است که طبق ماده 10 قانون احزاب، اتحادیه وکلا به ثبت نرسیده است و به نظر بنده لازم نبوده که طبق ماده 10 احزاب اتحادیه وکلا به ثبت برسد، زیرا اتحادیه وکلا فعالیت حزبی ندارد و یک موسسه غیرانتفاعی است.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره شکایت محسن شادمان از کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: وی و چند نفر دیگر از مردودین آزمون وکالت سال 90 بودند که اعتقاد داشتند که ماده 28 آیین‌نامه اجرایی قانون استقلال کانون وکلای دادگستری - که مقرر شده تعیین وکلای هر استان براساس جمعیت و تعداد وکلای آن استان است و نیز تعداد وکلایی که اعلام می‌شود باید بیش از تعداد مقرر باشد - در آزمون وکالت رعایت نشده است، ولی آن‌ها به این موضوع توجه نداشتند که آن قانون و ماده آن به وسیله قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری منسوخ شده است.

شهلا با اشاره به قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری که متشکل از هیاتی از رییس کل دادگستری تهران، رییس دادگاه انقلاب و رییس کانون وکلای دادگستری است، گفت: اعضای این هیات وظیفه دارند که تعداد وکلایی که هر سال باید در آزمون شرکت کنند و انتخاب شوند را تعیین نمایند و در حال حاضر همین اتفاق افتاده است و بنده تصور نمی‌کنم که اعضای این هیات کار غیرقانونی انجام داده باشند، در واقع پذیرش تعداد مشخص وکلا در آزمون وکالت خواست کانون مرکز نیست، بلکه خواست سیستم قضایی کشور است.

وی با بیان این‌که «پنج دادخواست در دادگستری مطرح شده که در حال حاضر این پنج دادخواست در مجتمع قضایی شهید بهشتی است» اظهار کرد: نوبت چهار دادخواست رسیده شد که در همان جلسه‌ی اول این دادخواست‌ها رد شد، ولی نوبت رسیدگی به یکی از این دادخواست‌ها در دی‌ماه است و علت تاخیر آن این بود که تغییر زمان رسیدگی به دادخواست از سوی خواهان بوده و تصور بنده این است که ان‌شا‌ء‌الله آن دادخواست در همان جلسه دی‌ماه رد خواهد شد.

شهلا درباره این‌که چند نفر در آزمون وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز شرکت کرده‌اند؟ گفت: امسال از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز 13 هزار و 206 نفر (6605 نفر مرد و 6601 نفر زن) در آزمون وکالت شرکت کردند و نسبت به سال گذشته درصد شرکت‌کنندگان در آزمون وکالت بیشتر بوده است.

وی با بیان این‌که «امسال کانون وکلای دادگستری مرکز ظرفیت پذیرش 1000 نفر از قبول شدگان در آزمون وکالت را دارد» گفت: در سراسر کشور دو هزار و 632 نفر پذیرش قبولی در آزمون وکالت را خواهیم داشت که 1000 نفر از این پذیرفته‌شدگان مربوط به کانون وکلای دادگستری مرکز که شامل استان‌های تهران، سمنان، یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است، می‌باشد.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با یادآوری این‌که «در سال گذشته تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز 11 هزار و 820 نفر بود» گفت: ظرفیت پذیرش قبول شدگان در آزمون وکالت نسبت به سال گذشته 311 نفر افزایش یافته است که نهایتا ظرفیت پذیرش امسال در سراسر کشور به دو هزار 632 نفر می‌باشد.

شهلا درباره کیفیت آزمون وکالت امسال نیز گفت: این آزمون با سلامت کامل و با نظم و ترتیب بسیار خوبی برگزار شد. برگزاری آزمون وکالت به صورت دو مرحله‌ای و لحاظ ‌کردن آزمون تشریحی در آن درست نبود، زیرا برگزاری آزمون تشریحی برای تعداد زیادی شرکت‌کننده بسیار سخت و دشوار بود، لذا هیات مدیره کانون مرکز تصمیم به حذف مرحله‌ی دوم آزمون وکالت یعنی آزمون تشریحی گرفت.


مندنی‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تشریح کرد
دلایل پلمپ اتحادیه سراسری کانون وکلا دادگستری

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: شکایت علیه عدم ثبت اتحادیه کانون وکلا در وزارت کشور نادرست بوده و عملا این پرونده مختومه است و اتحادیه به عنوان یک مؤسسه کارگزار در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و نیازی به ثبت در وزارت کشور نیست.

علی مندنی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: شکایت علیه ثبت غیرقانونی اتحادیه سراسری کانون وکلا پس از اعتراض یک مردود علمی آزمون وکالت سال گذشته به نام محسن شادمان و شکایت در شعبه 2 دادسرای خارک(ناحیه 6 تهران) و بازپرس مفاخری شکل گرفته است.

وی ادامه داد: پس از شکایت صورت گرفته، دستوری به سازمان سنجش مبنی بر پلمپ اتحادیه صادر شده ولی هیچ رأیی به اتحادیه سراسری کانون وکلا ابلاغ نشده است.

رئیس اتحادیه کانون وکلا با اشاره به اینکه اتحادیه سراسری کانون وکلا به طور رسمی ثبت شده است، گفت: اتحادیه به عنوان یک مؤسسه کارگزار در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و نیازی به ثبت در وزارت کشور نیست.

مندنی‌پور با اشاره به انتشار برخی اخبار در خصوص پلمپ اتحادیه سراسری کانون وکلا تصریح کرد: با توجه به شرایط و موقعیت کشور در حال بررسی و پیگیری شکایت علیه خبرگزاری که اقدام به انتشار اکاذیب کرده، هستیم‌ چرا که این خبر ممکن است با شائبه‌هایی همراه و مورد تعبیر و تفسیر رسانه‌های دیگر قرار گیرد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلا اظهار داشت: استدلال حقوقی ما این است که اتحادیه نمایندگی انجام امور کانون‌ها را در زمینه‌های اجرایی مثل برگزاری آزمون‌ها، همایش‌ها را داشته و از آنجا که کانون وکلا از 60 سال پیش به طور مستقل عمل کرده و در نظام جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است، اتحادیه به عنوان نماینده کانون و ایجاد وحدت رویه و هماهنگی با قوای سه‌کانه ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه کانون‌های وکلای دادگستری نقش خود را با عنوان یک نهاد مدنی مستقل و غیرسیاسی در دفاع از حقوق فردی و اجتماعی آحاد جامعه و نیز در دفاع از مصالح و منافع مملکت در ورای سرزمین ایران به نحو احسن انجام خواهند داد، تصریح کرد: امیدواریم مسئولان به خواسته وکلا توجه داشته باشند و انتظار داریم این خواسته‌ها در چارچوب قانونی برآورده شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلا در پایان کیفیت آزمون امسال را بالا دانست و خاطرنشان کرد: در آزمون امسال سعی در طرح سوال توسط اساتید و صاحبنظران برجسته داشته‌ایم و از پرداختن به سوال‌های اختلافی پرهیز کرده‌ایم و به طور کلی آزمون به خوبی برگزار شده است