قتل روزانه 2 نفر با سلاح سرد در ایران+اینفوگراف

چاقو و قمه همچنان رکورد دار ابزار قتل
قتل روزانه 2 نفر با سلاح سرد در ایران+اینفوگراف
«اکثر قریب به اتفاق این دسته ازمجرمان مرد هستند اما شاهد هستیم مجرمان زن هم چاقو حمل کرده و از این سلاح استفاده می‌کنند.»
 
 

چوب، سنگ و چاقو ابزارهایی بودند که سال گذشته قاتلان با آن‌ها ۸۴۷ نفر را در کشور به قتل رساندند و ۴۶ درصد آمار قتل‌های کشور را به خود اختصاص دادند. به گزارش« قانون» چاقو یکی از مهم‌ترین ابزارهای مرگ در ایران است به طوری که آمارهای رسمی نشان می‌دهد در سال گذشته ۱۹۲۵ فقره قتل در کشور رخ داده و از این میان بیش از ۸۰۰ نفر از مقتولان با چاقو کشته شده‌اند. احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی نیز اردیبهشت ماه امسال با اشاره به افزایش کشف پرونده‌های قتل اعلام کرد: "چاقو وسیله ارتکاب ۴۶ درصد قتل‌هاست."  قتل‌هایی که کار‌شناسان معتقدند برخی از آنان بر اثر یک اتفاق و عمدتا در نزاع‌های دسته جمعی رخ داده است.

قاضی نورالله عزیز محمدی باسابقه‌ترین قاضی پرونده‌های جنایی ایران می‌گوید: «سلاح سرد همچنان مهم‌ترین آلت قتاله در کشور است.» اما او در ادامه در مورد علت آن نیز توضیح می‌دهد: «متأسفانه آستانه تحمل افراد به خصوص جوانان کاهش یافته و آن‌ها در برابر هر موضوع ناراحت‌ کننده‌ای واکنش‌های شدید منفی نشان‌ می‌دهند. این واکنش‌ها در کنار حمل سلاح سرد می‌تواند جنایتی تلخ را رقم بزند. این دسته از قتل‌ها که به جنایت‌های اتفاقی مشهور هستند در پی یک عصبانیت آنی رخ می‌دهند و معمولا قاتل پس از دستگیری از کار خود ابراز پشیمانی می‌کند.»

  به اعتقاد قاضی عزیزمحمدی علت بیشتر بودن این جنایت‌ها در دسترس بودن و حمل راحت چاقو و قمه در کشور است و ادامه می‌دهد: «ممنوعیت حمل سلاح سرد می‌تواند در کاهش وقوع قتل تأثیر مهمی داشته باشد.»   «ممنوعیت به کارگیری از سلاح سرد» طرح یک فوریتی ای که همچنان روی میز کمیسیون قضایی مجلس است. عضوهیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، ابتدای مهرماه درباره این طرح گفت: حدود ۳۱ نفر از نمایندگان یک فوریت این طرح را امضاء کردند و هیأت رئیسه هم این طرح را به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ابلاغ کرد.  ابوالفضل ابوترابی دلیل اهمیت این طرح را افزایش قتل‌های خیابانی به وسیله چاقو دانست و اعلام کرد: «هم‌اکنون استفاده ازسلاح سرد، عامل ۶۰ درصد از قتل‌های خیابانی است!»  درحالی که این نماینده مجلس، برخی کار‌شناسان و رسانه‌ها راه حل کاهش استفاده از چاقو در حوادث منجر به قتل را تصویب قانونی برای منع حمل و نقل آن می‌دانند، دیگرانی نیز معتقدند تصویب قانون تنها راه حل این مشکل نیست و باید با اقدامات دیگری جلوی زیاد شدن پرونده‌های قتل با سلاح چاقو را گرفت.

   قتل بیش از ۸۰۰ نفر با سلاح سرد
در همین حال بررسی نمودار قتل با سلاح سرد در کشور نشان می‌دهد، ۸۴۷ نفر در سراسر کشور با سلاح سرد کشته شده‌اند و با توجه به گزارشات پزشکی قانونی، نیروی انتظامی و نگرانی که نمایندگان مجلس و مسئولان قضایی کشور دارند این آمار در سال‌های اخیر بالا‌تر رفته و بیش از گذشته تبدیل به مشکل شده است. به خصوص در استان‌هایی مانند تهران و خراسان رضوی که با بیش از ۸۰ کشته بیشترین تعداد
مرگ و میر با سلاح سرد را داشته‌اند و بعد از آن نیز استان‌های اصفهان با تعداد ۶۹ کشته و خوزستان با تعداد ۶۴ کشته در رده بعدی نمودار قرار گرفته‌اند.  استانی که با توجه به جمعیت آن تعداد کمتری کشته داشته، یزد است و تنها ۲ نفر در این استان با چاقو به قتل رسیده‌اند. نکته دیگری که ابوترابی در مورد این قتل‌ها مطرح می‌کند مربوط به جنسیت متهمان این پرونده‌هاست. او می‌گوید: «اکثر قریب به اتفاق این دسته ازمجرمان مرد هستند اما شاهد هستیم مجرمان زن هم چاقو حمل کرده و از این سلاح استفاده می‌کنند.»

   نقض قانونی نداریم
«نفس چاقو و استفاده از آن مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه آنچه مشکل ساز می‌شود استفاده نامناسب از چاقو است.» سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس معتقد است در مورد استفاده از چاقو در موارد نامناسب قانون مجازات‌های سنگین گذاشته است و در این مورد نقض قانونی در کشور وجود ندارد تا مجلس بخواهد برای آن قانون جدید تصویب کند.

   با چاقو میوه پوست بکنیم
به گفته اسفنانی قدرت نمایی با چاقو نیز جرم است و می‌گوید: «حتی در موردی که افراد اقدام به قدرت نمایی با چاقو کنند نیز مجازاتی در نظر گرفته شده و استفاده از چاقو تحت عنوان قدرت نمایی مجازات سنگینی دارد چه این کار منجر به جرم شود و چه فرد در این حالت جرمی مرتکب نشود.»  این نماینده مجلس در مورد دیگر جرایمی که در صورت استفاده از چاقو مجازات سنگین دارند توضیح می‌دهد: «اگر استفاده از چاقو نیز منجر به قتل شود که مجازات آن معلوم است و برای آن سنگین‌ترین نوع مجازات یعنی قصاص در نظر گرفته شده است. در همین حال ایجاد جرح با چاقو در نزاع‌های دسته جمعی یا هر مکان دیگری نیز برای فرد همراه با مجازات خواهد بود و مجازات آن نیز شدید است.»  اسفنانی توضیح می‌دهد با توجه به اینکه از چاقو استفاده‌های دیگری نیز می‌شود و نمی‌توان کسی را پیدا کرد که در زندگی خود به هیچ عنوان از چاقو استفاده نکرده باشد، بنابراین نمی‌توان مردم را برای داشتن آن مورد بازخواست قرار داد و قانون جدید وضع کرد بلکه باید علل و عواملی که باعث استفاده نادرست از آن می‌شود را از بین برد تا افراد به جای کشتن یکدیگر از آن برای خوردن یا پوست کندن میوه استفاده کنند.

   وقتی فرد به تنهایی می‌خواهد حق خود را بگیرد
دکتر مصطفی اقلیما آسیب‌شناس و مددکار اجتماعی  «بالا بودن آمار مرگ و میر و جرح با چاقو بیشتر در ایران اتفاق می‌افتد. در ایران ما می‌بینیم فرد زمانی که برای احقاق حق خود از طریق مجاری قانونی به نتیجه نمی‌رسد با تهیه چاقو در پی انتقام می‌رود.»  برخی از صاحب نظران معتقدند به جای ممنوعیت حمل و فروش چاقو و قمه باید زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی را حل کرد و نمی‌توان برای مقابله در خیابان‌ جیب‌های مردم را گشت.
دکتر اقلیما یکی از این افراد است و می‌گوید: «فردی که قصد انجام کاری را دارد و از نظر روحی، روانی و شرایط اجتماعی و اقتصادی تحت فشار است باید مشکل او را حل کرد. فرض کنید چاقو‌ها را نیزجمع کنیم با سنگ‌هایی که پرتاب خواهد شد چه خواهیم کرد!»

/ 0 نظر / 7 بازدید