پرونده قضات ماجرای کهریزک در دادگاه کیفری

پرونده قضات تعلیق شده پرونده کهریزک 40 ماه پس از حادثه با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.
به گزارش خبرنگار مهر، هنوز برای محاکمه متهمان تعیین وقت نشده اما پرونده در اختیار قضات شعبه 76 دادگاه کیفری قرار گرفته است. یک مقام قضائی با تائید این خبر به مهر گفت: بر اساس پرونده برای سه تن از متهمان این پرونده کیفرخواست صادر شده است و آنها به زودی محاکمه خواهند شد.
وی درباره علنی بودن دادگاه نیز گفت: رئیس دادگاه در این رابطه تصمیم گیری می کند اما هنوز نمی توان در این باره صحبت کرد زیرا پرونده تازه به دادگاه آمده است.
مرگ 3 تن در کهریزک
گفتنی است در جریان فتنه 88 امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی پس از بازداشت به زندان کهریزک منتقل و پس از سه روز به گواهی پزشکی قانونی بر اثر ضربات وارده به نسوج نرم و شرایط بد نگهداری کشته شدند اما با واکاوی بیشتر دلیل کشته شدن آنها توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح دو تن از مباشران انتظامی به اعدام محکوم شدند و حکم چندین نفر دیگر هم توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.
گذشت اولیای دم در بخش اول پرونده
در حالی که متهمان محکوم شده به اعدام در یک قدمی چوبه دار قرار داشتند اولیای دم رضایت خود را اعلام کردند.
سخنگوی قوه قضائیه این هفته در مورد بخش اول پرونده به خبرنگاران گفت : در این پرونده افرادی تحت تعقیب قرار گرفته و به زندان، انفصال از خدمت و قصاص محکوم شدند که با رضایت اولیای دم حکم قصاص اجرا نشد اما حکم زندان، شلاق و انفصال از خدمت اجرا شد.
برای محاکمه روزشماری می کنیم
این احکام درحالی اجرا شد که خانواده کشته شدگان خواستار محاکمه قضات متهم در این پرونده بودند. عبدالحسین روح المینی  پدر یکی از کشته‌شدگان حادثه کهریزک در حاشیه مراسم سومین سالگرد قربانیان حادثه گفت: روزشماری می کنیم تا زمان رسیدگی به پرونده این قربانیان آغاز شود.
وی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روزشماری می کنیم تا زمان رسیدگی به پرونده این قربانیان آغاز شود درخصوص پیگیری های صورت گرفته در پرونده کهریزک گفت: در هفته قوه قضائیه که در مشهد برگزار شد بنده گلایه هر سه خانواده را درباره این پرونده به خدمت مسئولان بلندپایه قوه قضائیه اعلام کردم.
وی در پاسخ به این سئوال که اظهارات محسنی اژه ای دادستان کل کشور مبنی بر قرار داشتن پرونده مرتضوی در وضعیت ابهام را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: در این مورد باید از خود وی سئوال کنید. بنده اظهارنظر نمی کنم.
روح الامینی همچنین درباره اینکه دیدار با مسئولان قوه قضائیه را چگونه دیدید و با چه افرادی دیدار داشتید؟ گفت: مسئولان بلند پایه قوه قضائیه بشارت دادند که این پرونده را رسیدگی می کنند و ما امیدواریم که هر چه زودتر دادگاه برگزار شود.
علی کامرانی پدر یکی دیگر از قربانیان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد روند رسیدگی به حادثه کهریزک و محاکمه متهمان آن اظهارداشت: چندی قبل حیدری فرد معاون مرتضوی و یکی از متهمان پرونده بازداشت شده است و دادسرا هم قول داده است آینده نزدیک کیفرخواست سعید مرتضوی صادر می شود.
وی افزود: این پرونده ابتدا در دادسرای قضات تشکیل و برای تکمیل به دادسرای کارمندان ارجاع داده شد و نهایتا در دادگاه عمومی نیز رسیدگی شد. به زودی نیز با صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده خواهد شد.
 صدور قرار جلب دادرسی
با این وجود در ابتدای تحقیقات برای سه قاضی تعلیق شده پرونده قرار منع تعقیب صادر شد. پس از صدور قرار منع تعقیب برای دادستان سابق تهران در پرونده معروف به بازداشتگاه کهریزک شاکیان پرونده به این قرار اعتراض کردند.
در ادامه نیز پرونده برای رفع اختلاف به شعبه 1060 دادگاه عمومی تهران فرستاده شد. رئیس این شعبه پس از بررسی اعتراض شاکیان پرونده و قرار صادر شده از سوی دادسرا اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی کرد.
در ادامه نیز پرونده برای رسیدگی به شعبه 15 دادسرای تهران فرستاده شد.
اختلاف حقوقی در پرونده
سخنگوی قوه قضائیه در این زمینه گفت  در این پرونده اختلافات حقوقی جدی وجود دارد. برای نمونه ترک فعل و فعل چه تفاوتهایی با هم دارد و معاونت در ترک فعل چگونه تحقق می یابد؟ از دیگر اختلاف نظرهای حقوقی این پرونده بحث اعتراض به قرار منع تعقیب است. دادگاه قرار منع تعقیب را نقض و جلب به دادرسی داده است. حال قاضی که قائل نیست به مجرمیت چگونه باید قرار مجرمیت صادر کند. موضوع دیگر در این پرونده اعمال ماده 18 است که درباره آن اختلاف نظر وجود دارد.
 بازداشت یکی از متهمان پرونده
همزمان با انجام تحقیقات در رابطه با بخش دوم پرونده ، یکی از متهمان به اتهام تیراندازی در یک پمپ بنزین در اصفهان تحت تعقیب قرار گرفت و با قرار دادسرای تهران راهی زندان شد.
سرانجام 40 ماه پس از ماجرا کهریزک پرونده قضات تعلیق شدند با صدور کیفرخواست به دادگاه فرستاده شد که دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران این موضوع را تائید کرد
/ 0 نظر / 8 بازدید