یاسر هاشمی کوچک‎ترین فرزند آیت‎الله هاشمی رفسنجانی

 
یاسر هاشمی در این گفت‌وگو به پرسش‌هایی درباره تشریح موضوع بازگشت و بازداشت مهدی هاشمی پاسخ گفته است.

متن این گفت‌وگو به این شرح است:

همواره در میان مردم این شبهه مطرح بود که فرزندان آیت‎الله هاشمی از مصونیت خاصی برخوردار هستند و هیچ‎گاه دادگاهی برای آنان برگزار نمی‎شود. عدم حضور مهدی هاشمی در ایران نیز بر این شک و تردید‎ها افزوده بود. چرا در شرایط فعلی باز هم با نگاه تردید به این بازگشت نگریسته می‎شود؟


در واقع این سؤالی است که از سوی ما نیز مطرح است. چرا که تا مدت‎ها به بهانه نیامدن مهدی به ایران برخی گروه‎ها دست به سیاه‎نمایی زده بودند و این موضوع را بهانه‎ای برای انتقاد به حاج آقا کرده بودند. در شرایط کنونی هم که مهدی خودش به ایران آمده است، باز هم همین جریانات که به باور من همان گروه‎های تندرو و افراطی اصول‎گرا هستند، تلاش دارند که بازگشت مهدی به ایران را یک دسیسه با نقشه قبلی جلوه دهند. مهدی با آگاهی قبلی وارد ایران شد و به خوبی می‎دانست که قرار است محاکمه شود و درحالی‎که وی به قانون تمکین کرده است، بازگشت وی را تلاش برای ایجاد آشوب تلقی می‎کنند. باید پرسید که چرا تا دیروز برخی موافق بازگشت وی بودند، اما امروز که مهدی برگشته است، مخالفت می‎کنند؟


برخی افراد برای توجیه فرار از قانون، فائزه و مهدی هاشمی را مثال می‌زدند و مدعی بودند تا زمانی که عدالت در مورد این افراد اجرا نشود، به قانون تمکین نخواهند کرد. تحلیل شما از این موضوع چیست؟


تصمیم‎گیری در رابطه با این موضوع بر عهده قوه قضاییه است، اما قوه قضاییه امروز در میان افکارعمومی با این سؤال مواجه است که پرونده‎‎های بسیار بزرگتر و سنگین‎تر از پرونده مهدی هاشمی در قوه قضاییه وجود دارد که هنوز بلاتکلیف است و به آن‎ها رسیدگی نشده است. مردم نیز در رابطه با این پرونده‎ها هنوز جواب روشنی دریافت نکرده‎اند.


در برخی سایت‎ها فیلمی از لحظه وداع آیت‎الله هاشمی با آقا مهدی منتشر شده بود که پدرتان آقا مهدی را با دعای سفر بدرقه کردند. چرا پدر چنین دعایی را خواندند؟


آقا مهدی رفته بود تا با حاج آقا دیدار کند. صبح که قرار شد از پدر خداحافظی کند، حاج آقا لحظه خداحافظی این جمله «ان الذی فرض علیک القران لرادک الی معاد فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین» را که به دعای سفر مشهور است و مرسوم است در گوش مسافر بخوانند، در گوش آقا مهدی خواندند و دعای سفر را همیشه برای این می‎خوانند که مسافر زودتر برگردد!


واکنش پدرتان نسبت به دستگیری آقا مهدی چیست؟ آیا ایشان تصمیم ندارند که با رایزنی و پادرمیانی کمی از بار مجازات برادرتان کم کنند؟نه اصلا چنین چیزی نیست و حاج آقا قصد دخالت در این پرونده را ندارند. تنها خواسته حاج آقا این است که قوه قضاییه عادلانه و به دور از جوسازی‎‎های مسموم سیاسی به وظیفه خودش عمل کند و به این پرونده با انصاف رسیدگی کند.


برادر شما غیر از ایران در کشور‎های دیگر نیز دارای پرونده‎‎های قضایی هستند. دلیل شکل‎گیری آن‎ها را چگونه ارزیابی می‎کنید؟ آیا مقاصد سیاسی در پشت این پرونده‎ها بود؟


بله حتما قضیه سیاسی است. آن کشور‎ها نیز مانند برخی گروه‎های داخلی تلاش کردند که با ایجاد پرونده برای مهدی هاشمی و متهم کردن او در محاکم قضایی خود، چهره نظام و آیت‎الله هاشمی را مخدوش کنند و این پرونده‎ها بیش از این‎که جنبه حقوقی و قضایی داشته باشد، دارای بار سیاسی منفی و تخریبی علیه حاج آقا است. در ایران نیز جدای از اتهاماتی که در ظاهر مطرح است، این سر و صداها یک پشت پرده نیز دارد و برخی جریانات داخلی با مطرح کردن این اتهامات سعی دارند به تخریب چهره حاج آقا بپردازند.


شنیده می‎شد که دستگاه قضایی حکم جلب مهدی هاشمی را در فرودگاه اجرا نکردند و به ایشان فرصت داده‎اند که پس از چند روز خودشان را به دادسرا معرفی کنند. چرا ایشان از این فرصت چند روزه برای ماندن در کنار خانواده استفاده نکردند و فردای همان روز خود را به دادسرا معرفی کردند؟


چنین فرصتی در کار نبود. در فرودگاه به ایشان اعلام کردند که ظرف 24 ساعت باید خود را معرفی کند و ایشان نیز صبح روز بعد از بازگشت، خود را به دادسرا معرفی کردند. مهدی برای محاکمه به ایران آمده و کاملا برای این موضوع آماده بود. او اولویت اول خود را به پیگیری پرونده قضایی خود اختصاص داده است. مهدی سه سال بود که حاج آقا را ندیده بود و فقط برای دیدن پدر به خانه آمد و بعد از آن نیز خود را به دادسرا معرفی کرد.


در چند سالی که برادرتان در انگلیس بودند و دادگاه‎های ایران ایشان را فراخوانده بودند، نقل قول‎‎هایی از پدرتان مطرح می‎شد مبنی بر اینکه: «به مهدی گفته‎ام که به ایران نیاید و در انگلیس بماند و به تحصیلات خود ادامه دهد». آیا این اظهارات پدرتان را نوعی تقابل با دستگاه قضایی و قانون تلقی نمی‎کنید؟در آن زمان هیچ احضاریه‎ای به دست ما نرسیده بود. قوه قضاییه مدعی بود که احضاریه را فرستاده است اما این احضاریه ایراداتی داشت که برای مثال یک‎بار اسم مهدی در آن اشتباه درج شده بود و بر اساس همین موضوع احضاریه مشخصی در اختیار ما و مهدی برای معرفی به دادگاه قرار نگرفته بود. با این اوصاف این نظر حاج آقا را نمی‎توان تعارض با قوه قضاییه نامید. تا آنجایی که بنده مطلع هستم، بسیاری از بزرگان نظام نیز به مهدی توصیه کرده بودند که به ایران نیاید و در همان انگلیس بماند.


حتی در روز‎های گذشته هم این توصیه‎ها ادامه داشت؟


بله حتی در همین چند روز اخیر نیز این «توصیه به نیامدن‎»ها وجود داشت!


فکر می‎کنید دلیل این توصیه‎ها چه بوده است؟ نظام به‎دلیل برگزار نکردن دادگاه مهدی هاشمی در میان افکار عمومی تحت فشار بود و آمدن مهدی هاشمی می‎توانست بسیاری از این فشار‎ها را کاهش دهد.


تصمیم‎گیری در مورد پرونده مهدی و برگزاری دادگاه وی در شرایط غبارآلود سیاسی امروز شاید کمی سخت‎تر باشد. شاید می‎خواستند در یک فضای آرام‎تر به این پرونده رسیدگی کنند و در رسیدگی به این پرونده، دستگاه قضایی از بیرون تحت فشار قرار نگیرد تا بتواند عادلانه‎تر در مورد این موضوع قضاوت کند
/ 0 نظر / 10 بازدید