پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی طبیعی بود

 
 
پزشکی قانونی: مرگ ستار بهشتی طبیعی بود
 
 

بررسی دلایل مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس ادامه دارد. در آخرین دور اظهار نظر مسئولان در این خصوص رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت که نتایج بررسی‌های این نهاد نشان می‌دهد مرگ ستار بهشتی طبیعی و بر اثر استرس هنگام بازجویی بوده و ضرب و شتم و کبودی‌های روی بدن، تاثیری در فوت او نداشته است. احمد شجاعی با رد «کشته شدن ستار بهشتی در زندان بر اثر شکنجه» دیروز به مهر گفت که نتایج بررسی‌های پزشکی قانونی نشان می‌دهد آثاری از خفگی و مسمومیت هم در بدن او مشاهده نشده است. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ روز دوشنبه هفته گذشته گفته بود که پنج جای بدن این وبلاگ نویس جای کبودی دارد. با این همه،‌ رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت:‌ «ممکن است او بر اثر استرس‌های وارد شده جان خود را از دست داده باشد، چرا که قبل از مرگ نیز قرص قلب مصرف کرده بود». به گفته این مقام پزشکی قانونی، بعضی از افراد هنگام بازجویی دچار استرس شوند و این استرس در مورد بیماران قلبی منجر به ترشح هورمون‌هایی در بدن فرد و آریتمی قلبی می‌شود. آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است که باعث می‌شود قلب خیلی سریع یا خیلی آهسته بزند و پمپاژهای غیر موثر داشته باشد. عارضه این اتفاق مرگ‌ ناگهانی است. رئیس سازمان پزشکی قانونی در عین حال توضیح داد که کارشناسان پزشکی قانونی هنوز در مورد پرونده فوت ستار بهشتی به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌اند و منتظر جواب قطعی چند آزمایش هستند. رئیس پزشکی قانونی همچنین درباره آثار کبودی بر بدن این وبلاگ‌نویس گفت: «ممکن است کبودی‌های روی بدن او بر اثر ضرب و شتم باشد اما این کبودی‌ها نمی‌توانند عامل مرگ باشند». این مقام پزشکی قانونی با تاکید بر اینکه به نظر او، مرگ این وبلاگ‌نویس طبیعی بوده، اعلام کرد که پزشکی قانونی در روزهای آینده و بعد از اعلام جواب چند آزمایش دیگر به جمع‌بندی نهایی می‌رسد.

موضوع ضرب و شتم باید بررسی شود

در اظهار نظری دیگر بازپرس سابق دادسرای عمومی و انقلاب تهران در خصوص گزارش پزشکی قانونی مبنی بر اینکه مرگ ستار بهشتی طبیعی بوده و مسمومیت و خفگی در کار نبوده اما آثار ضرب و شتم در بدن وی دیده شده است، نیز گفت: «حتی اگر علت مرگ طبیعی اعلام شود، موضوع ضرب و شتم صورت گرفته نیز مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و درصورت ثابت شدن، گزارش آن به مجلس ارائه خواهد شد». وی افزود: «مجلس حساسیت زیادی در این باره دارد و قطعا موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد. قوه قضائیه نیز قطعا در صورت تایید شدن ضرب و شتم ستار بهشتی، با عاملان و متخلفان برخورد خواهد کرد».

قرائت گزارش بستگی به نظر هیات رئیسه دارد

در روزهای گذشته دادستان تهران، از بازداشت چند نفر در ارتباط با مرگ این وبلاگ‌نویس خبر داد و در همین حال گزارش اولیه کمیسیون امنیت ملی ۲۴ آبان در مجلس قرائت شد. در گزارش کوتاه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمده بود که یک قاضی باتجربه مامور رسیدگی به این مرگ شده و از قوه قضائیه هم خواسته‌ شده که بعد از مشخص شدن عوامل مرگ این وبلاگ‌نویس با عاملان آن برخورد شود تا از تکرار این قبیل حوادث جلوگیری شود. در همین روز، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و فرمانده نیروی انتظامی نیز تاکید کردند که با عوامل مرگ او برخورد می‌شود. این دو مقام البته یادآور شدند که نباید به‌دلیل مرگ یک زندانی، نیروی انتظامی یا قوه قضاییه را تضعیف کرد. در عین حال دو روز پیش حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به نقل از مسئول پیگیری این کمیسیون درباره مرگ وبلاگ‌نویس زندانی گفت که کبودی‌ها عامل مرگ ستار بهشتی نبوده است. به گفته او، مهدی دواتگری عضو کمیسیون و مسئول پیگیری ‌مرگ ستار بهشتی در گزارش‌ خود از آخرین بررسی‌ها به جای ‌قتل‌، از عنوان «مرگ مشکوک» استفاده کرده است. این گزارش هنوز در صحن علنی مجلس قرائت نشده است. علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز روز گذشته در خصوص این گزارش گفت: «مهدی دواتگری دو روز است که کار تحقیق و بررسی پرونده را آغاز کرده است و امیدواریم هر چه سریع‌تر تحقیقات در این زمینه به پایان برسد».

گزارش داوتگری، امروز به کمیسیون می‏رود

با این حال مهدی دواتگری نتیجه پیگیری‏های روز گذشته خود را در گفت‌وگویی با مهر مطرح کرد. وی از بازدیدش از زندان و پزشکی قانونی در روزهای آینده خبر داد و گفت: «حتی اگر علت مرگ طبیعی اعلام شود، موضوع ضرب و شتم صورت گرفته نیز مورد پیگیری مجلس قرار می‌گیرد». دواتگری با تاکید بر اینکه بررسی‌هایی در حوزه نیروی انتظامی داشته و به مراجع قضایی سر زده است، توضیح داد که هنوز به جمع بندی خاصی در این رابطه نرسیده است. آن‌طور که این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرده قرار است گزارش اولیه بررسی‏های او امروز به کمیسیون امنیت ملی تحویل داده شود. انتظار می‏رود در این گزارش اشاره‏ای هم به محل بازداشت این وبلاگ نویس و وضعیت آنجا انجام شود، چرا که به دنبال درخواست علاالدین بروجردی از اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی برای بازدید از بازداشتگاه رباط کریم، این درخواست مورد قبول سردار احمدی مقدم قرار گرفته است. به دنبال قبول این درخواست، فرمانده نیروی انتظامی درباره همکاری ناجا با کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای پیگیری نحوه مرگ ستار بهشتی تصریح کرد: «نمایندگان نیروی انتظامی توضیحات لازم را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دادند و نتیجه گزارش نیز در صحن مجلس قرائت شد». وی افزود: «همچنین افرادی از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای تحقیق درباره مرگ ستار بهشتی، منصوب شدند». همچنین احمدی‌مقدم درباره برخورد با عاملان این مساله گفت: «هنوز در مرحله تحقیقات قرار داریم و اول باید اصل مساله روشن شود».

/ 0 نظر / 7 بازدید